Početna strana > Hronika > Bez saglasnosti u EU o napretku Srbije
Hronika

Bez saglasnosti u EU o napretku Srbije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. januar 2009.

Česi očekuju opipljiv napredak u viznoj liberalizaciji za građane država u regionu, ali i punu saradnju sa Haškim tribunalom

Češka kao zemlja podržava odmrzavanje Prelaznog sporazuma EU sa Srbijom, ali kao predsedavajuća Evropskoj uniji mora da uvaži činjenicu da u Uniji nema konsenzusa o tome, rekla je juče češka ambasadorka u Srbiji Hana Hubačkova. Na konferenciji za novinare posvećenoj početku češkog predsedavanja EU, Hubačkova je istakla da misli da je „Srbija ta koja zaista može da pomogne procesu hapšenjem preostala dva optuženika”.

„Nadamo se da će biti zaista pune saradnje Srbije sa Hagom”, rekla je ona, dodavši da je Češka u stalnom kontaktu sa svojim partnerima u EU, „uključujući i holandske kolege”, kao i da se Češka „čvrsto nada” da će doći do napretka Srbije u pridruživanju EU.

Osim Hubačkove, i švedski ambasador u Beogradu Krister Bringeus, čija će zemlja predsedavati EU od 1. jula 2009, istakao je da je pridruživanje zapadnog Balkana EU jedan od prioriteta, dodavši da postoji jasna vizija Srbije kao članice EU.

„Srbija je dosta učinila u saradnji s Hagom, i svi to pozdravljaju. Ali preostala dvojica treba da budu izvedeni pred pravdu, a to nije filozofsko ili složeno pitanje, jer su optuženi za ubistvo, masovna ubistva. Kada se to desi, a uveren sam da hoće, sve će biti lakše”, rekao je on.

Prema rečima Žozepa Ljoverasa, šefa delegacije Evropske komisije u Beogradu, neophodno je nastaviti i ubrzati proces reformi u ovoj godini, jer je proces evropske integracije mnogo više od uslova saradnje s Hagom, budući da je reč o sveobuhvatnoj transformaciji srpske ekonomije i administracije. Prema njegovom mišljenju, izbori za Evropski parlament u junu i formiranje Evropske komisije u oktobru neće uticati na usporavanje pridruživanja Srbije EU.

Međutim, ambasadorka Hubačkova je istakla da je liberalizacija viznog režima za građane zemalja zapadnog Balkana važan proces u kome Češka želi da vidi opipljiv napredak. Ona je ocenila da je Srbija ostvarila napredak na tom planu, ali da još dosta toga treba da učini, posebno u usvajanju i primeni preostalih zakona.

Ambasadorska nije mogla da oceni napredak Srbije na tom planu, ali je najavila je da će u februaru u posetu Beogradu doći stručnjaci EU koji će razmotriti dosadašnje rezultate. S druge strane, šef delegacije EK u Beogradu dodao je da je u četiri poglavlja u pregovorima o liberalizaciji viznog režima ostvaren neujednačen napredak, ali da je bez obzira na spekulacije da li će vize biti ukinute za građane Srbije krajem ove ili početkom naredne godine važno znati da je reč o tehničkom procesu.

Ambasadori Hubačkova i Bringeus su istakli da je, između ostalog, za evropske integracije ključna uloga Skupštine Srbije, koja mora da funkcioniše „kao mašina koja usvaja zakone”.

(Politika)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner